• Polski
  • English31 lipca 2019

Trzymamy rękę na Pulsie

Pol-Mare w mediach. Rozmowa w Pulsie Biznesu o tym jak się robi biznes z US Army

3 PYTANIA DO ŁUKASZA PAŁUCHY Z POL-MARE

Jak się robi biznes z US Army

1. Od kiedy Pol-Mare bierze udział w międzynarodowych przetargach wojskowych?

Na rynku spedycyjnym działamy od 2001 r. i specjalizujemy się w transportach ładunków militarnych, towarów niebezpiecznych oraz ponadgabarytowych. Od 15 lat uczestniczymy w dostawach dla rządu USA. Na międzynarodowych przetargach wojskowych skoncentrowaliśmy się trzy lata temu, wtedy też nabyliśmy 30 proc. udziałów w Poland-US Operations. Obecnie jesteśmy zarejestrowani praktycznie na każdej platformie przetargowej.

2. Czy zajmujecie się wyłącznie transportem?

Choć jesteśmy firmą spedycyjną, zajmujemy się wieloma innymi dziedzinami, w tym doradztwem technicznym — wojskowym i cywilnym. Właśnie zdobyliśmy zlecenie na bieżącą konserwację kontenera — strzelnicy w amerykańskiej bazie wojskowej. Z tą strzelnicą Pol-Mare jest związane „emocjonalnie”, gdyż dwa lata temu transportowaliśmy ją do Polski aż z amerykańskiej bazy w Bahrajnie w ramach kontraktu zdobytego wspólnie z Poland-US Operations.

3. Czy zawsze trzeba wygrać przetarg, żeby pracować dla armii USA?

Nie wszystkie zlecenia zdobywa się tą drogą. W 2017 r. wygraliśmy przetarg na transport czołgów i pojazdów wojskowych (Abrams, Bradley) z jednostki wojskowej na stację kolejową w Drawsku Pomorskim. Amerykanie przewidywali, że operacja potrwa dwa dni, my zrobiliśmy to w jeden. Następnego dnia, kiedy inna firma miała kłopoty z zamocowaniem pojazdów na wagonach, zostaliśmy poproszeni o przejęcie od nich tego zadania. Po kilku godzinach wagony były gotowe do odjazdu, a my jeszcze w drodze powrotnej dostaliśmy zlecenie na pilny transport kontenerów na Litwie. Zanim dotarliśmy do Gdyni, auta Pol-Mare były już w drodze na załadunek do Drawska. Podobnie było podczas manewrów NATO Anakonda, największych w Europie Środkowej. Pol-Mare odegrało kluczową rolę w przemieszczaniu wojsk z lotnisk na poligony. Działaliśmy sprawnie 24 godziny na dobę i nasz kontrakt został poszerzony o kolejne zlecenia.

Rozmawiała Małgorzata Grzegorczyk

Link do artykułu:
https://www.pb.pl/polskie-firmy-nie-walcza-o-armie-usa-967093